Петък, 07 Януари 2022 08:29

Обсебване на общи части от собственици за лично ползване - съставяне на искане за обезщетение

Написана от Универсум В ЕООД
Оценете
(7 гласа)
Обсебване на общи части от собственици за лично ползване - съставяне на искане за компенсация Обсебване на общи части от собственици за лично ползване - съставяне на искане за компенсация Интернет

Не рядко се случва собственик да прегради част от стълбищната площадка или да си хареса паркомясто, което е само за него като ограничи по някакъв начин достъпа на останалите до това място. Нормално ли е това и какво следва да се предприеме като мерки в такива ситуации от останалите собственици?

Съгласно чл.5 ал.1 от ЗУЕС всички собственици, ползватели и обитатели имат право да ползват Общите части.

Ограничаването на правото на ползване на общи части на едни собственици, ползватели и обитатели, с цел гарантиране на ексклузивно право на ползване на въпросните общи части  от други може да се вземе единствено с решение на Общото събрание.

При липса на подобно решение, всеки един собственик, на който са му ограничени правата, може да подаде заявление за изпълнителен лист по реда на ГПК.

Доста често с ограничаване на достъпа до общи части се нарушават и други важни закони и разпоредби - относно пожарната безопасност и други. В тези случаи е редно да се подава сигнал до съответните служби, по чиято компетентност е казуса с цел произнасяне и издаване на препоръки, ако се прецени, че има необходимост.

В случай, че институциите не се намесят, собствениците, ползвателите и обитателите, лишени от права да ползват общите части, следва да отправят писмено искане до Общото събрание, в което съгласно чл.31 от Закона за собствеността да поискат ежемесечно обезщетение за това, че са лишени от правото да ползват съответните общи части.

Ако Общото събрание отхвърли искането, ощетените собственици, могат да си потърсят правата в Съда.

Общото събрание следва да гласува размера на компенсацията.

  • Обезщетението следва да се плаща от собствениците, ползвателите или обитателите, които ексклузивно ползват съответните Общи части.

  • Обезщетението е по чл.31 от Закона за собствеността и не следва да се включва ведно с вноските по ЗУЕС.

  • Обезшетението следва да се събира от касиера на Етажната собственост от задължените лица.

  • Касиерът следва да разпредели в рамките на месеца получените обезщетения за месеца, съобразно идеалните части на собствениците, които трябва да бъдат компенсирани.

  • Получените средства за обезщетения, задължително трябва да бъдат разпределени и в никакъв случай не следва да остават на каса на Етажната собственост!

  • Ако компенсираните собственици решат, могат да поискат прихващане на размера на полагаемото им се обезщетение, с дължимата от тях вноска за фонд ремонт и обновление, която също се определя на база притежаваните идеални части.

Можем да съставим писмено искане за получаване на обезшетение от собственици, ползватели или обитатели, възползващи се ексклузивно от Общите части на Етажната собственост, което да бъде представено пред домоуправителя и Общото събрание.

Въпросното искане може да служи и като доказателство за наличие на правен спор в Етажната собственост и подвеждане под наказателна отговотност по чл. 323 от НК на обсебващия на общи части от Етажната собственост.

След заявяване на услугата е необходимо запознаване с казуса и събиране на данни за искането. Готовото искане Ви се предава по електронен път по имейл.

SKU own-common-property
Brand Универсум В ЕООД
10.00ЛВ

Свързани продукти

Тези продукти също може да представляват интерес за Вас.

Прочетена 18958 пъти Последно променена в Петък, 07 Януари 2022 08:29

12 коментара

  • Връзка на коментара Веселина Събота, 11 Януари 2025 09:31 публикуван от Веселина

    Здравейте Симона,
    Ако няма вече сключен договор за наем или за ексклузивно ползване от някой от собствениците, то общите части следва, че могат да се ползват от всички собственици съгласно тяхното предназначение и по начин така че да не пречат на останалите собственици да ползват съответната Обща част.
    Предвид желанието Ви да ползвате ексклузивно дадена Обща част следва да предложите компенсация на останалите собственици по чл. 31 от Закона за собствеността.
    Ако собствениците решат да оставят парите от компенсацията, която плащате на каса на Етажната собственост като допълнителна вноска във Фонд Ремонт, то освен компенсацията ще следва да внесете допълнителна вноска във Фонд Ремонт, за да се изравните с останалите собственици.
    В случай, че общото събрание предпочете да сключи договор за наем с външно за Етажната собственост лице, то освен наема следва да заплаща такса за поддръжка и управление поне за 1 лице, а получения наем да се разпределя пропорционално на идеалните части между собствениците, включително и Вас.
    По съдебен ред можете да изискате полагаемото Ви се като собственик от наема, ако някои си позволи да не Ви го предлага ежемесечно или поне годишно.

  • Връзка на коментара Симона Дичева Петък, 10 Януари 2025 19:37 публикуван от Симона Дичева

    Здравей те закупих апартамент в който има общо помещение което се отдава под наем. Въпросът ми е съседите отказват да ми го отдадът под наем на мен като казах че ще плащам същия наем има ли вариант да го взема по съдебен начин пък и аз не съм давала съгласие за ползване отд наем на външен човек (ползвасе от майстори на климатици)

  • Връзка на коментара Веселина Вторник, 08 Октомври 2024 14:39 публикуван от Веселина

    Здравейте,
    Собственикът на гараж следва да ползва право на сервитут пред гаража си, за да може да излиза от него, да влиза в него с колата си или с колите си, ако гаражът е достатъчен да ги побере.

    При наличие на един собственик с 2 коли : едната в гаража и другата пред него в паркирано състояние, за дълъг период от време и предоставена възможност на собствениците без гаражи да паркират в общите части на Етажната собственост, в случая дори се уплътнява пространство със сервитут и не се заема парко пространство за друг собственик без гараж, който ползва общите части, стига въпросният сервитут да не е със статут на сервитут и за други собственици.

    Такова решение следва да е по-скоро в изгода на останалите собственици с автомобили, отколкото да е проблем, освен ако съответната сервитутна територия не служи за маневриране и на останалите собственици с автомобили, в който случай би било недопустимо подобно паркиране.

  • Връзка на коментара Николов Петък, 04 Октомври 2024 08:57 публикуван от Николов

    Здравейте,живея в кооперация в която има самостоятелни партерни гаражи.Техните собственици паркират пред тях автомобили.Това законно ли е,като това е част от двора на сградата?

  • Връзка на коментара Веселина Вторник, 04 Юни 2024 06:57 публикуван от Веселина

    Здравейте г-жо Маринова,
    Съгласно чл.5 от ЗУЕС общите части се ползват от всички собственици, ползватели и обитатели съгласно тяхното предназначение.
    В случая с поставянето на шкаф за обувки, който е само за Вас, с което останалите не могат да ползват пространството, определено нарушавате техните права. Ако в общите части има пространство всеки да си постави подобно шкафче за обувки или въпросния шкаф да е на няколко етажа, за да могат всички на етажа да ползват шкафчето и да си имат своя секция едва ли би имало проблем.
    Но ако държите шкафчето да е само за Вас, собствениците могат да Ви поискат обезщетение на месечна база, а като крайна мярка и премахването му.

  • Връзка на коментара Маринова Понеделник, 03 Юни 2024 16:55 публикуван от Маринова

    Здравейте, имам следния въпрос - точно до входната врата на апратамента ни има малка ниша - 160 Х 30, където ние си направихме шкаф за обувки, като затворихме нишата. Мястото е вътрешно и не пречи по никакъв начин на преминаване или обслужване на останалите общи части. Оказа се, че съсобствениците не са съгласни и искат да го демонтираме. Имат ли законно право да ме накарат да го демонтирам?

  • Връзка на коментара Веселина Сряда, 29 Май 2024 07:14 публикуван от Веселина

    Здравейте Евгения,
    В Лион - Франция също сме виждали подобна архитектура, в която в сграда има тунел през който минава доста оживен път, по който може би минават по 100 коли в рамките на 15 минути. Не можем да кажем дали е жилищна или обществена, нито дали е редно или не по този начин да се оптимизира пространството при липса на място.
    Предполагаме, че при разрешението за строеж на жилищната сграда следва да са представени уверения, че ще се спазват разпоредбите за шум в жилищните комплекси и съответния трафик не би следвало да пречи на спокойствието на живущите, като не се генерира шум над 50 Dbа нощем.

  • Връзка на коментара Евгения Понеделник, 27 Май 2024 20:58 публикуван от Евгения

    Здравейте!
    Блока ни е разположен на 90с по средата има оставен тунел,през който,ежедневно минават около 100 коли/има платен паркинг/ на инвиститора,чиито хотел е зад нашите блокове.В двора му,има и болница за рехабилитация,влизат и излизат,покрай нашите входове /през въпросния тунел/стотици пациенти ,през месеца.
    Редно ли е, да ни смесват с хотел и болница,минавайки през нашия ?вход

  • Връзка на коментара Веселина Четвъртък, 28 Март 2024 13:41 публикуван от Веселина

    Здравейте г-н Николов,
    Смяната на брава поради проблем със заключването не е проблем, ако патронникът, от който имате ключ е запазен същия.
    При смяна на брава и патронник, следва да се организира раздаване на ключове от вратата за мазето, с цел всеки собственик, ползвател и обитател да има достъп до общите части, а и до своето собствено мазе, което да обслужва, съгласно чл.5 от ЗУЕС.
    Поставянето на катинар на общото мазе, при положение че следва всички да имате достъп до него, освен ако не решите да се ползва само от 1 лице - собственик от ЕС, което да плаща обезщетения на останалите.
    По отношение на достъпа до общото мазе следва да предявите писмено искане за достъп до общото мазе съгласно чл.5 от ЗУЕС или от момента на подаване на писмото да се счита, че въпросният домоуправител дължи обезщетение на останалите собственици, като размера на обезщетението можете да го определите сами.

    При желание можем да Ви съдействаме с писмото, като го изготвим.
    https://www.universumv.com/index.php/common-space-services/audit/item/78-invitation-to-fullfill-the-rules

    По въпроса с комуникационното оборудване на покрива, следва да се свика Общо събрание, на което да се определи въвод за съобщителните канали, който да бъде само един и да минава примерно през мазето, да се определят срокове които да се дадат на доставчиците да се съобразят с изискванията, да се подготвят писма до тях...
    Имаме също платена услуга, която предоставя конкретни предложения за приемане от Общото събрание и модели на писма до операторите.
    https://www.universumv.com/index.php/common-space-services/consulting/itemlist/category/15-internet-boxes

  • Връзка на коментара Н.Николов Вторник, 26 Март 2024 12:27 публикуван от Н.Николов

    Здравейте!

    Живея в 3 етажна кооперация, с по 2 апартамента на етаж. От няколко седмици забелязах, че т.нар. ни "домоуправител" е сменил бравата, и също така е поставил катинар на входа на общата маза, в която се намира таблото на електромерите. Дори вече някой да иска да си запише показанията, което го правих през няколко дни , сега вече нямам достъп до общото помещение. Също така за последните няколко години , можеби 5-6 е направил общо събрание само веднъж. Другият проблем е, че без съгласието на живеещите във входа на покрива има поставен предавател на кабелна телевизия, и керемдите са счупени заради непрекъснатите аварии с кабелната мрежа...

    Какъв е редът, по който всичко това да бъде прекратено?
    Благодаря!
    Поздрави!

Оставете коментар

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

  •